Reichstag - Berlín

Berlín:
Hlavní město Německa

Historie Berlína

Berlín si prošel poměrně krutou historií, která je spojena hlavně s 20. stoletím. Nezapomínejme však, že i dříve se v okolí Berlína děly zajímavé věci. Začneme ale na úplném počátku.

Historická budova

Okolo 5. století před našim letopočtem se v místě dnešního Berlína objevily první germánské kmeny a o několik stovek let později se zde objevují také Slované. Do té doby však šlo jen o území dnešního Berlína, ale rok 1244 se datuje jako počátek vesničky, která nese stejný název, jako současné hlavní město Německa. Možná by se mohlo zdát, že od té doby Berlín rostl ohromným tempem, ale není tomu tak. Popravdě tomu bylo spíše naopak, protože v 17. století měl Berlín pouhých 6 000 obyvatel. Roku 1701 se však díky Fridrichovi I. stal Berlín hlavním městem Pruska a to nastartovalo rozvoj a zvyšování počtu obyvatel. Od té doby byl Berlín tolerantním městem vůči jakýmkoliv přistěhovalcům, a i proto se stal útočištěm některých známých osobností z jiných zemí.

Druhá světová válka

Zlom pro město nastal v roce 1933, kdy se z tolerantního města stalo město Adolfa Hitlera. Od tohoto roku se minimalizovala tolerance vůči ostatním národům a to byl bohužel v pozdějších letech důvod, proč Hitler vyvraždil přes 100 000 berlínských Židů. Velká část židovské obce sice stačila z města emigrovat, ale velké množství Židů takové štěstí nemělo. Během druhé světové války bylo zničeno přes 40% obytné zóny, ať už přímo ve válce nebo při náletech spojeneckých vojsk.

Po ukončení války byl Berlín rozdělen na 4 části, z nichž každou obdržela jedna země. Později se však západní část spojila v jednu kapitalistickou, avšak východní část se stala pod vlivem Sovětského svazu komunistickou částí města. V důsledku studené války mezi SSSR a západem byla roku 1961 během jediné noci postavena legendární berlínská zeď, která rozdělila město na východní a západní Berlín. Po pádu berlínské zdi roku 1989 se celé Německo i Berlín sjednotili a začala se psát nová kapitola celé země.

- Vybrat zájezd do Berlína -

Užitečné údaje:

Berlín je hlavní město Německa, rozkládající se na 892 kilometrech čtverečních. Žije zde necelých 3,5 milionu obyvatel a v náboženství převládají protestanté a římští katolíci. Úředním jazykem země je němčina. Německo je jako jedna ze zakládajích zemí součástí Evropské unie a je členem eurozóny (platí se eurem).

Dále doporučujeme:

Vydejte se na poznávací cestu i do dalších světoznámých evropských měst. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří zájezd do Benátek, kde zaručeně najdete italskou romantiku na vodní hladině Jaderského moře nebo třeba zájezd do Paříže, která každoročně láká na své proslulé památky a muzea miliony turistů z celého světa.